A sznsz az interjban Aviator-beli fszereprl, a replsrl, a sztrsg napos, s rnyoldalrl is beszl. A Golden Globe-dj mr a zsebben aranylik, az Oscarra-jells mg eltte ll.
Harminc ves korra Leonardo DiCaprio mindent elrt, amirl (film)sznsz csak lmodhat. Lassan a „hollywoodi tejflsszj” imidzset is elhagyja, illetve kiregszik belle.
A vilg legelismertebb rendezivel dolgozott olyan kasszadntget filmeken, mint a New York bandi, a Kapj el, ha tudsz!, A part, a Sztrral szemben, a karrierjt megalapoz Titanic s persze a Rme s Jlia.
Nem rossz folytats ez egy olyan sznsznek, aki a Rmecskk enyhn szlva is megkrdjelezhet minsg szrijnak harmadik epizdjban debtlt.
gy ltszik, hogy a New York bandinak forgatsn nagyon „sszemelegedtek” Martin Scorsese rendezvel, hiszen kt ven bell a msodik munkra lltak ssze.
Az Aviatorban Leo DiCaprio alaktja a fszerepl, Howard Hughes-t, aki sikeres feltallknt, drzslt iparmgnsknt s nnepelt hollywoodi producerknt magt az amerikai idelt testesti meg.
Leo, szvgynek tekintve a mozi megvalsulst, nem csak a fszerepet, de az executive produceri feladatokat is magra vllalta.
- Hogyan jellemezn Howard Hughes figurjt?
- volt az az ember, aki - s most sz szerint kell rteni, amit mondok - mindenre kpes volt az lmai megvalstsrt. Szenvedlyesen vetette bele magt az letbe: forradalmastotta a filmksztst, llandan ksrletezett, minden gyorsasgi rekordot meg akart dnteni, minden nt az gyba akart cipelni. Engem leginkbb az ragadott meg benne, ahogyan szembenzett sajt maximalizmusval, ksbb az lett pokoll tev betegsggel, az rlettel. Ilyen hihetetlenl rdekes karaktert nem kpes r ltrehozni, csak az anyatermszet.
- Igaz-e, hogy n tallta meg a knyvet, amelyen John Logan forgatknyve alapul?
- Belebotlottam s igen, mirt is tagadnm, beleszerettem a munkba, alig vrtam, hogy lehetsget kapjak a szerep eljtszsra. Minden emberben l valamilyen kp Howard Hughes-rl - hiszen kornak ismert figurja volt -, ami megneheztette a dolgomat. A kihvst gy az jelentette, hogy a lehet legautentikusabban alaktsam a szerepet. A filmben a korai veire fkuszlunk, arra, hogyan valstotta meg egyik eszement lmt a msik utn, amikor gy rezte, hogy az egsz vilg a lbai eltt hever s csak arra vr, hogy meghdtsa. s akkor kzbelpett az rlet…
- Hogyan sikerlt egy ilyen remetelet figurrl informcikat gyjtenie?
- Elszr is le kell szgeznem, hogy karaktereket jtszunk, szval prbltam minl tbb informcit beszerezni rla, de hozztettem a sajt rzseimet, megltsaimat is a figurhoz. Elolvastam az sszes fellelhet knyvet, ami az letrl szl, megprbltam a lehet legtbb emberrel beszlni, aki ismerte. gy jutottam el tbbek kztt Jane Russellhez, vagy a volt felesghez, Terry Moorehoz. De az igazn nagy segtsget a szentus iratai jelentettk. Hughes nagyon kzismert ember volt, mgis olyan magnak valan lt, hogy a magnletrl alig-alig maradtak fenn emlkek. Olyan volt mint egy robot, mint egy mszaki kty.
- Mindemellett nemzeti hsknt tartottk szmon.
- Az els amerikai millirdos volt, nagyon befolysos iparmgns s producer, mindenhova elrt a keze. m a film nemcsak a munkban elrt sorozatos gyzelmekrl s diadalokrl, hanem Hughes magnletrl is kpet fest. Bemutatjuk Hollywood kt legends sznsznjhez, Katharine Hepburn-hz (Cate Blanchett jtssza – a szerk.) s Ava Gardnerhez (Kate Beckinsale jtssza – a szerk.) fzd kapcsolatt is, vagy a Pan American befolysos vezetjvel, Juan Triplle-lel (Alec Baldwin alaktja – a szerk.) folytatott heves kzdelmt.
- Filmre vittk majdnem tragdiba torkollt replbalesett is, amely betegsgnek kialakulshoz vezetett. n naviglt valaha kisreplt, kedvet rzett arra, hogy kiprblja Hughes hajmereszt manvereit?
- Szerettem volna felmenni s kiprblni a kpessgeimet, elvileg a szerzdsemben is ez llt, de a biztost nem engedte. Elkpzelhetetlennek tartottk, hogy nhny httel a forgats eltt sreg harci gpeken gyakoroljak, hozzteszem letemben elszr. De mindenkppen meg akartam tapasztalni, hogy mit rezhetett a kisgpben, gy szimulcis gyakorlatokon vettem rszt. Mennyei volt, nem csodlom, hogy llandan replni akart, s brmilyen brsony karosszknl jobban kedvelte a fapados piltalst.
- A filmen Cate Blanchett, mint Katharine Hepburn ersen felvzolja a hrnv htultit, a sztrsg negatvumait. n hogy vlekedik errl a krdsrl?
- Mindennek vannak j s rossz oldalai is. Az ismertsggel egytt jr, hogy sok mindent megtehetek s megkapok, amirl msok csak lmodozhatnak, de persze a magnletemet nehezebben lem, mint a htkznapi emberek. Viszont utlok arrl panaszkodni, hogy „jaj de nagy sztr vagyok, mindenhova kvetnek, nem tudok elbjni a fotsok ell”. Az n szmbl ezek a szavak olyan idegenl hangoznnak, habr nagyon is meg tudom rteni, mirl van sz. n szerencssnek rzem magam, s igyekszem nem nyafogni. |